Metabolizm to najprościej rzecz ujmując cykliczny proces zachodzący bez przerwy, który umożliwia podtrzymywanie funkcji życiowych poprzez pozyskanie energii i składników odżywczych z pożywienia oraz wykorzystanie ich. W wyniku tych złożonych, cyklicznych procesów, składniki odżywcze dostarczone do organizmu są najpierw rozkładane do elementów budulcowych (prekursorów), a rozkładowi towarzyszy wydzielanie energii. Następnie prekursory i energia są wykorzystywane do budowy makrocząsteczek i zachodzenia procesów życiowych.

Dla każdego z nas jesteśmy w stanie określić podstawową przemianę materii (PPM), czyli takie zapotrzebowanie energetyczne organizmu, które będzie utrzymywać nas przy życiu (krążenie krwi, temperatura ciała 36,6, oddychanie) – to jest zapotrzebowanie spoczynkowe. Zwykle wynosi ok. 1500 kcal dla kobiety w średnim wieku o średniej aktywności fizycznej i ok. 2000 kcal dla mężczyzny. Do tego potrzebujemy jeszcze energię na codzienne czynności, pracę, aktywność (plus 300-500 kcal).

Z tego powodu przechodzenie na diety poniżej PPM jest zaburzaniem metabolizmu i wprowadza organizm w tryb awaryjny – spowolniony.

Aby ten proces odwrócić należy:

1. ZJADAĆ ŚNIADANIE DO GODZINY OD WSTANIA

Przyspiesza metabolizm AŻ o 30%. Potwierdza to m.in. analiza dotycząca 5 tysięcy osób, które schudły średnio 30 kg i utrzymały wagę przez 5 lat. 78% z nich zaczynało dzień od śniadania.

2. ZJADAĆ REGULARNIE, ZBILANSOWANE  POSIŁKI W ODSTĘPACH CZASOWYCH OK. 3 GODZIN

Wszystkie posiłki powinny składać się z produktów białkowych, tłuszczowych oraz węglowodanowych (węglowodany złożone). Jeśli nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości makroskładników, dochodzi do procesu katabolicznego (czyli w wielkim skrócie i obrazowo rzecz ujmując, organizm zjada swoje mięśnie) i spowalnia metabolizm.

3. ZADBAĆ  O WŁAŚCIWĄ PODAŻ ENERGI

Dobowa kcal dobrana do indywidualnych potrzeb organizmu (ZAPAMIĘTAJ! W żadnym wypadku nie niższa niż PPM – czyli min 1500 kcal dla kobiety i 1800 kcal dla mężczyzny). Jeśli chcesz dokładnie wyliczyć swoje zapotrzebowanie na poszczególne makroskładniki, pobierz mojego bezpłatnego ebooka „Wolna od diety”.Tam dokładnie, krok po kroku, opisuję, jak to wyliczyć. 🙂

3. ĆWICZ REGULARNIE

Mięśnie zużywają więcej energii niż tkanka tłuszczowa, dlatego przyrost masy mięśniowej przekłada się na zwiększone tempo metabolizmu. Przeciętna 30-letnia kobieta, która ćwiczy siłowo 2 razy w tygodniu przez 30-40 minut, po 4 miesiącach podnosi swój metabolizm spoczynkowy o około 100 kcal.

4. CODZIENNIE PIĆ ZIELONĄ HERBATĘ

O zielonej herbacie wspominałam nie raz, jej cudownym działaniu oczyszczającym. Zielona zawiera m.in. katechiny, które mogą wpływać na przyspieszanie utleniania tłuszczu i zwiększanie termogenezy poposiłkowej, czyli wytwarzania energii i ciepła w wyniku trawienia. Wypijanie codziennie 5 kubków zielonej herbaty o pojemności 250 ml może zwiększyć przemianę materii o 90 kcal.